פארק הירקון - טבע עירוני הולך ונעלם

 
 
 
תערוכת צילומים של עירית דרוב

אוצרת: אסתי פרקל

פתיחה: יום ה' 20.9.18 בשעה 18:30

התערוכה תהיה פתוחה עד סוף נובמבר


מפגש מקרי עם נקבת תן בפארק הירקון, הוביל את הצלמת עירית דרוב לעקוב אחרי משפחות התנים ובמקביל אחרי מגוון המינים בפארק. כשהרגישה בשינויים ובהרס הטבע ובעקבותיו בפגיעה בבעלי החיים, כולל חשד להרעלה מכוונת, הפכה לפעילה
וללוחמת סביבתית. תערוכה זו היא חלק מהמאבק. בואו נקווה שהצילומים לא יישארו
תיעוד רחוק לחיים השלמים הרוחשים בפארק הירקון.

עירית דרוב מקדישה את זמנה הפנוי לצילום עולם החי בפארק הירקון והסביבה. היא מסתובבת שם שעות על גבי שעות על בסיס יומיומי, מגלה דברים חדשים, חווה חוויות מרגשות ונחשפת כל יום מחדש לעולם שלם ומופלא של בעלי חיים, ביניהם גם התנים הזהובים.

המפגש הראשון שלה עם תנים היה לפני מספר שנים, באחד הטיולים עם הכלב שאמצה, אדי. נקבת תן נהמה עליו. רק בהמשך הבינה מדוע - היו לה גורים באיזור. מאז החלה עירית לעקוב אחריהם, לצלם אותם וללמוד על חייהם מקרוב. דרך עדשת המצלמה לכדה את כל הרגעים שלהם- אהבה, כעס, דאגה, אינטימיות, ביטחון, שיתוף פעולה והנאה.

במקביל נחשפה דרוב לעולם שלם של בעלי חיים נוספים: ציפורים, נוטריות, נמיות, זוחלים, דו חיים, חרקים ועוד - את כולם למדה וצילמה. ובהמשך החלה להילחם עבורם, על בית הגידול שלהם.

לדברי עירית בני האדם, הם המין הפולש הכי מסוכן.

פארק הירקון עבר ועובר באחרונה שינויים מרחיקי לכת וביניהם: בנייה מוגברת, גיזומים, כיסוחים, כריתת עצים, הפקעת שטחים ציבוריים לטובת אירועים פרטיים, בניית שבילי אופניים, ייבוש שטחי ביצה, זיהומים במים, דיג בלתי חוקי , אשפה ואף אוטוסטראדה מתוכננת. שינויים אלו מתועדים על ידי עירית, וחלק משינויים אלו גורמים להרס של בתי גידול של מגוון בעלי חיים, כגון: יונקים, בעלי כנף, חרקים, זוחלים, מכרסמים - וביניהם התנים. במקביל החלה תמותה חסרת תקדים של בעלי חיים באיזור הפארק. נמצאו עשרות פגרים, בעיקר של תנים אך גם של בעלי חיים אחרים, שמתו כפי הנראה עקב הרעלות.

התנים קיימים עוד מתקופת התנ"ך. הם חלק חשוב מהמארג האקולוגי, זאת בשל היותם

מהמווסתים החשובים של אוכלוסיות מכרסמים וזוחלים למיניהם.